Nuo ko pradėti mažuosius nuotykius, arba ką nuveikti Vasario 16-ąją, kai nenori būti mieste

Vasario 16-oji ir Kovo 11-oji man yra tos šventės, kai tikrai jauti šventę. Ir ne vien dėl to, kad nedarbo diena (nors tai, tiesa, nemenkai prie šios nuotaikos prisideda). Mieste vyksta nemažai renginių, koncertų ir panašių dalykėlių, kūrenami laužai, visur vėliavos, trispalvis apšvietimas… Jaučiama vienybė! Tokiomis dienomis tikrai džiaugiesi, kad gimei nei per anksti, nei per vėlai – gimei pačiu laiku.

Vis dėlto šį kartą nusprendžiau, kad nenoriu grūstis miniose, be to, tiek daug dar man nematytų ir nelankytų laisvos Lietuvos vietų, tad šį laisvadienį nusprendžiau išnaudoti Lietuvai tyrinėti nepaisydama to, kad oras, atrodytų, keliauti nėra labai palankus – drėgna ir šalta. Taigi šį kartą su trimis kompanionais keliauju į Lentvarį.

Nuvykti į Lentvarį mane įkvėpė internete pamatyta Lentvario dvaro nuotrauka. Net nežinojau, kad tokio dvaro apskritai pas mus esama!

Nežinantiems (kaip buvo ir man), kas išvis tas Lentvaris ir kur jis yra: tai miestas Trakų rajone, jame yra apie 10–11 tūkstančių gyventojų, taip pat stovi bažnyčia, dvaras, ežeras, vidurinės mokyklos, gimnazija, „Maxima“, veikia sena geležinkelio stotis (o tai, mano nuomone, yra didelis pliusas gyvenvietei) – žodžiu, normalus nedidelis miestas, netgi, sakyčiau, su mini senamiesčiu centrinėje gatvėje.

IMG_20160216_232559

Gražioje ir prie dvaro priderintoje Lentvario Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje (girdėjau, kad ponia Tiškevičienė paaukojo savo papuošalų bažnyčios statybai) kaip tik užtaikėme į Mišias Vasario 16-osios proga, tad pasidžiaugėm, kad galima užsukti apsižvalgyti viduje. Bažnyčia graži. Kaip ir visos bažnyčios. O šioje dar ir giedojo Lietuvos himną.

IMG_20160216_232253

Lentvario geležinkelio stotį aplankyti irgi verta, jei jau esi Lentvaryje. Stotyje išsaugotos ir dailiai perdažytos pasitinka sovietinės sienų dekoracijos, kartu atliekančios ir nuorodų funkciją („Į peroną“, „Į miestą“). Nufotografavau tik šią virš tualetų (beje, tokių, kaip kadaise – kur reikia pritūpti ir paskui timptelėti virvelę vandeniui nuleisti).

IMG_20160216_232803

Beje, atgaivinau tradiciją kiekviename miestelyje ar kaime, kuriuose teks apsilankyti, nusipirkti kramtoškės, vaikystės laikais kainavusios 10 centų. Lentvaryje irgi radau tokią krautuvę-alaus barą (deja) prie pat geležinkelio stoties. Kaži ką pagalvojo vietinė pardavėja, kai dvi suaugusios mergos paberia centų: „Mums keturias gumas“. Kramtoškė su automobilio tatuiruote kainavo 5 euro centus. Mission accomplished.

IMG_20160216_232648

Taigi grįžkim prie Lentvario dvaro, dėl kurio mes ir prisiruošėm mažajam nuotykiui. Išsamiai nepristatinėsiu nei paties dvaro ar jo istorijos, nei pateiksiu daug nuotraukų, nes to jau pilnas internetas, be to, viskas visai puikios kokybės, o kelias nuorodas į tai pateikiu teksto pabaigoje. Šiuo tekstu noriu pasidalyti emocijomis ir įspūdžiais. Juk tai ir padaro nuotykį nuotykiu, ar ne? 🙂

Paties dvaro nepastebėti neįmanoma, nes smailusis jo bokštas išniręs virš medžių ir matomas iš toli, be to, dvaras stovi ant kalvelės ežero pakrantėje. Atkreiptinas dėmesys, kad prie pat dvaro statyti automobilių negalima, nors ir yra palikta vietos. Pasistatykite tolėliau ir pasivaikščiokite.

IMG_20160216_233437

Dvaro dydis tikrai nustebina mus, miestiečius, pripratusius kuistis savoje kokių 50 kvadratų dėžutėje. Mano atveju išvis 32. Kokio dydžio šis dvaras?! Šimtų tūkstančių kvadratinių metrų?!

Oras labai prisidėjo prie visos nuotaikos ir itin derėjo su nebyliu dvaro apleistumu. Tamsu, šalta, drėgna, langai užkalti ir kai kur išlupti, nė gyvos dvasios, vėjo nėra, tik kartais grėsmingai, tarsi mus baidydamos, kranksi varnos. Atbaidė – į vidų lįsti neišdrįsome, nors vienas pirmo aukšto langas buvo išplėštas ir vidaus tamsuma traukte traukė lįsti pavojams į nagus. Šio nuotykio atsisakėme, nes dvaras tikrai labai apleistas ir byrantis. Kiek matyti pateiktose nuorodose, kurių autoriai į vidų įlįsti nepabijojo, vidus visas išgremžtas, atseit ruoštasi renovacijai. Dvaro autentikos viduje kone nelikę.

IMG_20160216_233640

Šalia dvaro yra dydžiūlis parkas. Mano vaizduotė tuoj ima vaikščioti po jį pasipuošusi pūsta suknele, nes dvaro panelėms, nedirbančioms jokio darbo, tik vaikščiojimas gryname ore nesibaigiančiomis kalvelėmis ir nuokalnėmis yra vienintelė priimtina mankšta skruostams parausvinti ir apetitui gerinti. Įsivaizduoju, kaip gražiai viskas atrodys pavasarį, nujaučiu, kad visur žydės žibuoklės.

IMG_20160216_233042

Mane visada domina užkulisiai – kaip šis parkas buvo projektuojamas, ką galvojo parko kūrėjas, ko norėjo dvaro ponas ir panelės, kaip tuo metu atrodė miestelis, ką gamino vakarienei, ar dažnai vykdavo puotos, kur žaisdami slėpynių slėpdavosi vaikai, ar jie užlipdavo iki pačios pačios bokšto viršūnės? Apie ką svajojo ponai, stebėdami ežerą ir apylinkes iš dvaro bokšto? AR JIE BUVO LAIMINGI?

IMG_20160216_233238

Mane visada žavi laikas, jo nesustabdomumas. Senosiose fotografijose matyti dvaro naujakuriai, alėjoje vos pasodintos nedidelės tujelės. O dabar šios tujelės dangų remia, kartu slėpdamos apleistus rūmus, iš paskutiniųjų laukiančius grįžtančio šeimininko. Piktinausi, kaip galima tokį grožį palikti griūti? Toookį dvarą, kokio Lietuvoje daugiau nėra!

Dvaro teritorija taip pat užima nemenką plotą. Netoliese yra išlikusių ir gyvenamų pagalbinių dvaro patalpų, kiek toliau apleistos arklidės, buvusi daržinė, vandens malūnas, netgi kavinukė, prilaikoma dviejų dzeusų, anot Paulės, arba titanų, anot manęs (irgi, deja, apleista). Čia vėl imu galvoti, kokių lobių rado gyventojai pastatų palėpėse: kokių senų knygų, laiškų, raštelių, sagų… O čia linkėjimai nuo trijų (vėliau išlindo ketvirtasis ryžis) vienodų, lyg „Copy“ „Paste“ padaugintų, dar gyvenamas dvaro patalpas saugančių katiniukų.

IMG_20160216_163949

Nevažiuokite į Lentvario dvarą ieškoti faktų ir piktintis (aš pasipiktinau, nekartokite svetimų klaidų). Važiuokite ieškoti emocijų, prisiminimų, lavinti vaizduotę, kaip dvaro ponaičiai ir panelės pasimankštinti parke. Palieskite senus mūrus, įsivaizduokite save, bėgantį iš bokšto laukan, į tujų alėją, pasitikti atvykusio mylimojo, su kuriuo pasiplaukiosite ežere. Patirkite Lentvario dvarą. Tokį, koks jis yra dabar. Tokie, kokie esate jūs.

Plačiau apie Lentvario dvarą:
1. Gana išsamiai ir su gausiomis nuotraukomis apie dvarą parašyta čia: http://pamirsta.lt/lentvario-dvaras/
2. Dar daugiau nuotraukų ir moralas: http://www.niekonaujo.lt/20120820/lentvario-dvaras

Parašyk komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s