Jurkiškio upelio pažintinis takas ir Dubingiai

Šio savaitgalio planas buvo apsilankyti Kauno marių regioniniame parke, bet kadangi pranašavo lietų, diena buvo apniukusi, nusprendėme nuvažiuoti kur nors arčiau, kol dar nelyja. Paulė pasiūlė Jurkiškio upelio pažintinį taką Molėtų rajone, šalia Dubingių. Niekada nebuvau apie jį girdėjusi, tad mielai sutikau. Ir nesigailėjau! Taigi trumpai apie tai, kodėl susižavėjau šia vieta.

IMG_20160410_091517

Jurkiškio upelis

Trumpai apie upelį ir slėnį: Jurkiškio upelis yra labai trumpas (apie 1,2 km), jis jungia Suoselio ir Asvejos ežerus, o aukščių skirtumas tarp šių ežerų yra apie 15 metrų! Slėnyje daug skardžių, upelis sraunus, jo vagoje gausu visokių didelių akmenų, tad jis primena kalnų upę. Na, visa informacija yra takelio informaciniuose stenduose, tad galite paskaityti patys 🙂

Pasiekti šį taką automobiliu nėra labai lengva. Dubingiuose ties nuoroda, kad iki pažintinio tako liko 4 km, reikia važiuoti neasfaltuotu keliu. Dabar jis buvo šviežiai nugrederiuotas, tad įveikėme, bet po lietaus tikiu, kad privažiuoti būtų labai sunku. Parko direkcija likus 300 metrų iki tako (prie ženklo, ribojančio transporto svorį) rekomenduoja sustoti ir toliau eiti pėsčiomis. Žodžiu, įvertinkite oro sąlygas, automobilio galimybes ir savo pageidavimus, mat pats pažintinis takas nėra ilgas – iki 1,5 km, taigi jei norite pavaikščioti daugiau, galite automobilį palikti čia.

Prie pat Jurkiškio upelio pažintinio tako taip pat yra stovėjimo aikštelė, nuo jos iškart matyti ir takas, be to, pilna nuorodų ir informacinių stendų. Mums pasitaikė eiti prieš eismą, bet esmės tai nekeičia.

IMG_20160410_091330
Vaizdas į Jurkiškio upelį iš viršaus

Takas sutvarkytas, laipteliai neišpuvę, prie paties upelio padaryti mediniai takai ir lieptelis. Tai yra maždaug pažintinio tako vidurys. Čia praleidome daugiausia laiko, nes vieta tikrai jauki, tokiems kaip man Instagramos gerbėjams pats tas. Beje, Geocachingo mėgėjams čia irgi yra reikalų, bet mums nieko rasti nepavyko.

Vidury upelio stovi didžiulis riedulys, vadinamas Puntuko vaiku. Informacinis stendas sako, kad tokio tipo granitai būdingi Suomijai, tad neabejojama, kad iki mūsų jis atkeliavo su ledynais. Taigi labai labai seniai. Šis riedulys yra valstybės saugoma gamtos paveldo vertybė.

IMG_20160410_092154.jpg
Nesusilaikiau neužsikabarojusi

Kas dar sužavėjo be to, kad visur žydi žibuoklės ir visokios kitokios gėlės, kad girdisi daugybė paukščių (įtariu, kad girdėjome ir mažąjį erelį rėksnį – o gal tiesiog įtaiga, nes apie jį skaičiau informaciniame stende), čiurlena upelis, ir viskas taip gražu gražu? Ogi tai, kad vieta nėra išlaižyta. Nežinau, gal kritę medžiai slėnyje ir būna surenkami, bet viršuje dabar gulėjo daugybę senų krituolių, o per juos padaryti… liepteliai! Argi ne šaunus prisitaikymas prie gamtos, o ne atvirkščiai?

IMG_20160410_091955

IMG_20160410_091810

Dubingių piliavietė

Važiuodami link Jurkiškio upelio pravažiavome Asvejos ežerą mediniu tiltu, kuris pirmasis buvo statytas dar Smetonos laikais jo asmenišku paliepimu. Šalia matėme Dubingių piliakalnį, tad nusprendėme grįždami užsukti ir ten. Ir nesigailėjome!

IMG_20160410_092944
Vaizdas nuo piliavietės į Asvejos ežerą ir medinį tiltą

Piliavietė yra didelė, aplink ją viršuje veda Dubingių piliavietės pažintinis takas, yra informacinių stendų, tad neliksite nesupratę, kas dedasi. Yra Smetonos laikais statyto vasarnamio pamatai (neblogas pasirinkimas), bažnyčios liekanos, beje, statytos dar Vytauto Didžiojo iniciatyva prieš beveik 600 metų.

IMG_20160410_092824
Paulė skaito apie vasarnamio statytojus

Kiek toliau yra įrengtas muziejus – jame apsaugoti atkasti buvusios pilies pamatai su rūsiais. Mums lankantis centras nedirbo, bet galima užlipti ant stogo (t. y. ant žole apaugusios kalvos) ir per stoglangius šį bei tą apžiūrėti. Tikrai būtų įdomu pasižiūrėti ir iš arčiau.

IMG_20160410_092541

Įdomu tai, kad visos šio gėrybės atrastos tik nuo 2003-iųjų, ėmus kasinėti piliavietę. Plačiau viskas aprašyta Asvejos regioninio parko interneto svetainėje.

Ką galiu pasakyti apie Jurkiškio upelio ir Dubingių piliavietės pažintinius takus? TIKRAI VERTA APLANKYTI. Likau visiškai sužavėta vietų, o patys Dubingiai irgi labai gražus senovinis miestelis. O kur dar ežeras! Važiuokite, paganykite akis, pramankštinkite kojas, pasidžiaukite, kokia graži ta Lietuva. Skamba banaliai, žinoma, bet… aš pati tik dabar imu atrasti tiek daug gražių vietų. Ir be galo tuo džiaugiuosi.

Į norų sąrašą įrašomas naujas punktas: vasarnamis prie Asvejos ežero (arba ant Dubingių piliavietės. O ką, pamatai jau yra!).

IMG_20160410_092407

Už mažus ir didelius nuotykius, kasdien!

J.

Parašyk komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s