„Open House Vilnius“ ir pastatų istorijos

Šį savaitgalį (balandžio 23–24 d.) Vilniuje antrus metus vyko atviros architektūros savaitgalis Open House Vilnius. Jo šūkis šiemet – Istorijas pasakojantys pastatai. Iš šiemet atvirų 44 pastatų lankėmės, deja, tik 5, o pernai – dar 3, kuriuos buvo galima aplankyti ir šiemet. Taigi trumpi įspūdžiai, pagiriamasis žodis savanorių vedamoms ekskursijoms bei pastatų istorijai ir paslaptims.

IMG_20160424_164141
Verslo centre „Victoria“

Pernai lankėmės „Neringos“ restorane ir viešbutyje, Gaisrinėje ir Pirmosios pagalbos centre bei „Swedbank“ biure. Visus nuoširdžiai rekomenduoju! Šiemet šiuos objektus taip pat buvo galima aplankyti. Prie „Neringos“, kaip ir pernai, matėme eiles, kai kurie į ekskursiją tilpo tik iš trečio karto, ir taip kone su visais objektais. Lietingas oras žmonių tikrai neatbaidė pasiklausyti dar negirdėtų istorijų. Vadinasi, festivalis populiarus ir tikrai vykęs. Šiemet lankėmės Rusų dramos teatre, Tuskulėnų kolumbariume, verslo centre „Victoria“, Nacionaliniame dramos teatre ir P. Vileišio rūmuose (Literatūros ir tautosakos institute).

Visų istorijų čia tikrai neperpasakosiu ir visko neparodysiu, nes tam juk ir skirtas pats festivalis. Taigi neapsilankę ir norintys ką nors sužinoti gausite laukti kitų metų, mat į daugumą pastatų taip paprastai, eilinę dieną, patekti negalima – tai yra arba įmonių nuosavybė, arba valstybinės įstaigos, o ir šiaip festivalis leidžia palandžioti po tokias erdves, į kurias paprastai tikrai nepatektum. Na, kad ir po Nacionalinio dramos teatro scena arba jo dekoracijų dirbtuvėse.

IMG_20160424_165313
Nacionalinio dramos teatro dekoracijų dirbtuvių fragmentas
IMG_20160424_165119
Kamufliažas Nacionaliniame dramos teatre
IMG_20160423_170342
Rusų dramos teatro užkulisių paslaptys
IMG_20160423_191228
Rusų dramos teatro repeticijos akimirka

Kodėl man patiko šis architektūros savaitgalis? Nes aš mėgstu užkulisius. Pagrindinis dalykas, dominantis mane spektakliuose ir koncertuose, yra ne vaizdas ir garsas – ne tai, kas vyksta scenoje. Man visada įdomiausia, kas vyksta už jos, po ja, iki tol, kol aktoriai išeina prieš publiką. Kaip viskas padaryta, kas apšviečia sceną, kas yra už dekoracijų? Šios mažosios ekskursijos (dauguma trunka apie 30 min.) būtent ir leidžia pamatyti daugumą šių dalykų. Užuosti dekoracijas, pamatyti kokį ūkvedį Antaną, kuris irgi yra labai svarbi teatro dalis, išgirsti už durų repetuojant aktorius, vaikštant po scena pamatyti žiūrovo akiai paprastai nematomus mechanizmus ir pelėkautus, kad tų mechanizmų niekas neapgraužtų. Sakydama „užkulisiai“ turiu omenyje ne tik teatrą, bet ir bet kokią veiklą apskritai. Šauni idėja paprastiems praeiviams parodyti ir papasakoti apie architektūros ir miesto pokyčių apskritai užkulisius.

Kodėl man patiko šiųmetis „Open House Vilnius“ šūkis? Paprastam žmogui, tokiam kaip aš nearchitektui, juk tikrai įdomiau sužinoti, kad ponia Vileišienė turėjo vienintelį Vilniuje individualų ir tiems laikams modernų vonios kambarį, nei klausytis faktų apie statybos medžiagas, konstrukcijas ir betono sudėtį. Įdomu sužinoti ne tik faktinę pastato istoriją, bet ir istorijas – tai, kaip ir kuo gyveno tuose pastatuose įsikūrę ir dirbę žmonės, pastatus kūrę architektai ir statytojai, kokios paslaptys ir kuriozai lėmė vienus ar kitus architektūrinius sprendimus. Ką pasakoja naujos statybos pastatai? Na, kol kas jie, bent man, yra tiesiog įdomūs pažiūrėti ir pasistebėti jų išskirtinumu. Toks pastatas pernai buvo „Swedbank“ būstinė, šiemet – verslo centras „Victoria“ su nuostabia laiptine ir atvira terasa 19 aukšte. Užlipti iki jos rekomenduoju laiptais, o ne kilti liftu. Kuo daugiau tikro kontakto su architektūra!

IMG_20160424_164348
Tuskulėnų rimties parko kolumbariumas. Čia palaidota per 700 KGB aukų
DSC_0081
Literatūros ir tautosakos institute. Liūdesėlis arba neišvengiama istorijos tėkmė

Kodėl man patiko „Open House Vilnius“ gidai? Nes tai savanoriai, neatlygintinai dvi dienas visiems norintiems vedantys ekskursijas ir pasakojantys pastatų istorijas. Bent jau man nepasitaikė nė vieno prasto 🙂 Visi motyvuoti, susidomėję savu objektu. Po Rusų dramos teatrą vedžiojusio jaunuolio senelis ar prosenelis kadaise šiame teatre grojo orkestre, kurio buvusioje duobėje irgi gavome pašmirinėti. Taip tik kažkokia istorija tampa realiu, net apčiuopiamu objektu su realiai gyvenusiomis asmenybėmis. Ir jų palikuonimis.

Rekomendacijos festivaliui? Plėstis ir tik plėstis į kitus miestus. Tikrai nulėkčiau iki kokios Klaipėdos pasidomėti ten gyvenančiomis istorijomis. Taip pat praverstų kokia registracija, nes norinčių apsilankyti tikrai daug, o patalpų tūris ir galimybė girdėti gidą ribota.

Rekomendacijos skaitytojams? Apsilankyti kitąmet. Būtinai. Kad visai kitomis akimis įvertintumėte miestą, kuriame gyvenate, ir išgirstumėte nežinomas jo kūrimosi istorijas.

Daugiau informacijos: http://www.openhousevilnius.lt/

IMG_20160424_164807
Vaizdas nuo verslo centro „Victoria“ terasos 19 aukšte

Už mažus ir didelius nuotykius, kasdien!

J.

Parašyk komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s