Kšištofas: „Klajonės dažnai tampa bėgimu nuo savęs. Atrodo, kad savęs ieškai, bet iš tikrųjų nuo savęs bėgi“

Kšištofas Kšivecas – vertėjas, tinklaraštininkas, keliauninkas, skautas, karys savanoris. Taigi kuprinė su visu gyvenimu ant pečių jam įprastas dalykas. Pakviestas pasikalbėti apie savo keliones autostopu jis nusistebėjo: „Kad ką jau čia bekalbėti, klajojimai – praėjęs etapas.“

11998896_10153599088078518_1149396334131576373_n

Tai kodėl klajonės – praėjęs etapas?

Nusibodo, norisi stabilumo, nebesibastyti. Dabar autostopu iškeliauju tik kartą per metus.

Kodėl renkiesi būtent keliones autostopu – dėl taupumo ar taip įdomiau?

Ir iš įpročio, ir iš taupumo, ir iš įdomumo. Žinoma, visko buvo, yra ir apvogę, bet nebijodavau. Dabar neturėtume apie ką šnekėti, jei tada būčiau bijojęs (šypsosi).

Kur toliausiai esi nusigavęs autostopu?

Iki Barselonos, į Balkanus. Sykį nuvykau iki Paryžiaus, iš ten – į Švediją, ir per Vokietiją atgal. Išėjo kokie 6000 km.

228752_10150189662228518_3588267_n
Visos nuotraukos – Kšištofo Kšiveco

Tavo feisbuke yra albumas pavadinimu „Kelionių troškulys“. Tai ką tau reiškia šis troškulys?

Tai kai norisi kažko naujo, jaudulys, kuris apima keliaujant, kai pamatai naujas vietas, naujus žmones, patiri naujus įspūdžius. Be to, smegenys išsivalo, kai gauni naujos informacijos, naujų vaizdų. Galiausiai žmonės – jie pametėja visokiausių naujų minčių, nors kartais su jais ir nesusišneki, kaip, tarkim, Prancūzijoje. (Nešneka angliškai?) Dabar jau šneka, bet kai pirmą kartą ten keliavau 2008-aisiais, šnekėjo mažuma. Sunkiau susišnekėti nebent kaimuose, bet juk galima gestais, o, galų gale, kiek tau ir tereikia – parodyti žemėlapyje, kur nori nuvykti.

228580_10150189664063518_3574207_n

Ar keliaujant autostopu žmonės geranoriški?

Įvairiai. Lietuvoje paprastai tenka palaukti apie 20 minučių, o užsienyje visaip – kartais paima greitai, kartais lauki valandą. Kai kur gali stabdyti tik degalinėse, pavyzdžiui, Vokietijoje. (Kitur draudžiama?) Na, tiesiog autobane nelabai patranzuosi (juokiasi). Sykį taip ėjau autobanu, tačiau sustojo policija ir pavežė iki miesto. Sakė, paprastai už tai paima 20 eurų, bet šįkart nemokamai – akcija (šypsosi). Vis dėlto degalinėse kartais rasti pakeleivingą mašiną sunkiau, nes neretai jos įrengtos prie sankryžų ir dažniausiai visi važiuoja būtent ne ta kryptimi, kurios tau reikia. O dėl geranoriškumo – žinoma, nebūna taip, kad visi stovi eilutėje ir šaukia „pas mane!“, „pas mane!“

10703772_10152722182113518_3811798980943856467_n

Ką iš savo kelionių įvardytum kaip didžiausią nuotykį?

Sykį keliaujant autostopu nuvažiavo su visais mano daiktais. Greitkelyje apsimetė, kad sugedo automobilis, pataisius pasiūlė man persėsti į priekį (automobilyje važiavome keturiese, aš sėdėjau gale), tai išlipus persėsti ir nuvažiavo. Žinoma, puoliau stabdyti automobilius, bet kadangi buvau šalia sankryžos netoli Vokietijos ir Prancūzijos pasienio, ilgai niekas nestojo. Galiausiai sustojo vienas vyras, ir nors susikalbėti buvo sunku (tai buvo arba vokietis, prastai kalbantis prancūziškai, arba prancūzas, prastai kalbantis vokiškai), jis suprato, kad mane apvogė, pavogė visus dokumentus – buvo scheize. Nuvežęs iki degalinės iškvietė policiją. Policininkai pasitaikė labai faini, pasiūlė parūkyti, paklausė, kaip jaučiuosi. Galiausiai krepšys su daiktais ir dokumentais atsirado kitoje degalinėje, tik, žinoma, be pinigų. Dėl daiktų pasisekė (šypsosi). Labiausiai patiko policininkai. Sakė, kad dirba tai, ką visą gyvenimą ir norėjo. Tai priėmiau kaip ženklą, kad labai svarbu rasti veiklą, kuri tikrai patiktų.

Kaip dažniausiai keliauji – vienas ar su draugais?

Kaip kada. Kartais vienas, kartais dviese. Vienam keliauti patogiau, nes esi laisvesnis, gali rinktis pagal save, eiti, kur nori. Dviese, žinoma, saugiau, be to, dvi galvos visada geriau nei viena, bet tada jau turi derintis. Be abejo, labai priklauso nuo žmogaus, su kuriuo iškeliauji. Galbūt iškeliauji su nelabai pažįstamu žmogumi ir kelionės viduryje jis atsiskleidžia, o gal ir tu jam atsiskleidi ne iš gražiosios pusės. Daugiausia esu keliavęs keturiese, bet vis tiek pasiskirstėme po du.

Tau labiau patinka keliauti į miestus ar gamtą?

Mėgstu viską. Mėgstu ir po miestus pasibastyti, bet jei nerandi nakvynės, nelabai gera idėja su kuprine slankioti mieste. Žinoma, geriausia gamta – eini kur nors per kalnus, sustoji, grožiesi. Labai gražu Slovakijoje. Yra ten ir greitkelių, šalį gali pervažiuoti greitai, yra ir smulkesnių kelių, kuriais smagu pasibastyti.

11707641_10153454572233518_8044576368224312290_n

Minėjai, kad kartais mieste nesusirandi nakvynės. Ar tai reiškia, kad kelionės neplanuoji iš anksto?

Kaip kada. Kartais imu palapinę ir statau, kur noriu, ir nereikia nieko planuoti, kartais ieškausi per „Couchsurfing“ bendruomenę ir panašiai. Paskutinį kartą nakvojau hostelyje, nes derinau keliavimą autostopu ir autobusu – autobusu nuvykau iki Krokuvos, o paskui stabdžiau automobilius. Žinai, kartais per Lenkiją pervažiuoti autostopu vienas vargas (šypsosi).

Tave domina turistiniai objektai? Gal mieliau renkiesi neatrastus kelius?

Dažniausiai klaidžioju, bet svarbiausius, vertingiausius objektus taip pat aplankau. Be to, miestuose būna įvairių įdomių nemokamų turų (Vilniuje taip pat yra toks „Vilnius Free Tour“), esu tokiame ture buvęs Miunchene. Buvo visai įdomu. Jei keliauju į kalnus, vadovaujuosi žemėlapiu, tada vietoje sprendžiu, kur apsistoti, kur nueiti. Organizuotomis kelionės naudojausi gal tik kartą – savivaldybės organizuotoje ekskursijoje mokiniams į Rygą, Gaujos nacionalinį parką (juokiasi). Daugiau kelionių agentūromis nesinaudoju, bet, tarkim, „Makalius“ pateikia gerų patarimų, kuriais galima pasinaudoti pačiam.

22595_10153454567223518_8752119755230565132_n

O kaip Lietuvoje?

Lietuvoje kartais taip pat keliauju autostopu, bet tada dažniausiai važiuoju į Klaipėdą ar kur nors į Aukštaitiją. Lietuva tik atrodo maža, bet joje visko pilna. Kai pakeliauji, tokia ir maža ji nebeatrodo – ta pati Panemunė su savo pilimis ir vaizdais, Dubingiai, Zarasai, Labanoras… Tikrai yra ką pamatyti – tik keliauk ir keliauk.

12987058_10154098199198518_7522737022412430710_n

Kai kurie mano, kad keliauti labai brangu, kad reikia kone dvejus metus taupyti. O kaip tavo kelionėse?

Keliaujant autostopu daugiausia pinigų išleidi kavai degalinėse (juokiasi), užtat sutaupai nepirkdamas bilietų. Autobusais keliauti taip pat nėra labai brangu, tarkim, iki Krokuvos nuvažiavau gal už 20 eurų, be to, būna visokių akcijų, o pasiplanavęs prieš kelis mėnesius gali gauti ir pigių lėktuvo bilietų. Kartais kur nors skrendu, pavyzdžiui, pernai rudenį skyniau vynuoges Prancūzijoje, o į Lietuvą grįžau lėktuvu. O be to, juk nusibosta nuolat autostopu vykti tais pačiais keliais – kaip Lenkija trukdo pasiekti Vakarų Europą, taip Latvija trukdo pasiekti Estiją (juokiasi). Vis dėlto tiek Lenkijoje, tiek Latvijoje taip pat yra ką pamatyti, tik kad dažniausiai važiuoji ne ten.

Tai kur dabar norėtum nukeliauti?

Į Rygą! Esu trumpai buvęs kelis kartus, bet tada ji man nepatiko, tad kadangi ji mano nuskriausta labiau nei Vilnius ir Talinas, norėtųsi ją labiau pažinti. Taip pat norėčiau į Lenkiją, nes dažniausiai tiesiog ją pervažiuoju, nors joje pilna gražių vietų, pavyzdžiui, Mozūrai, pilys, Vilko irštva ir panašiai, jau nekalbant apie Krokuvą ar Varšuvą. Žinoma, norėtųsi išlįsti kur nors už Europos ribų, nes niekur toliau nesu buvęs – į Aziją ar Afriką. Ir į Ameriką – juk ji pagimdyta europiečių, bet vėliau kurta įvairių žmonių. Tą samplaiką taip pat būtų įdomu pamatyti. (Gal nutranzuosi iki Amerikos?) Yra žmonių, šitaip gaudančių ir laivus, bet tam, manau, reikia turėti šiokios tokios patirties – tada ir į laivą tave mieliau priims.

Tark baigiamąjį žodį visiems, sėdintiems namuose.

Keliaukite – tai yra saugiau ir įdomiau nei atrodo, ir tikrai nėra taip brangu. Tik, kaip visur ir visada, tereikia norėti ir pasiruošti. Daug patarimų rasite tranzuotojų enciklopedijoje hitchwiki.org.

226922_10150189663168518_849181_n

Daugiau Kšištofo nuotykių galite paskaityti jo tinklaraštyje vilniaus57.wordpress.com.

Parašyk komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s