Tim Webster: „Keliaudamas išmoksti priimti pasaulį tokį, koks jis yra, ir kiekvieną dieną padaryti vertą gyventi“

Timą iš Pietų Afrikos pirmą kartą pamačiau tinkle „Instagram“, kai ieškojau kažko su lietuviškomis grotelėmis. Oho, nemažai Lietuvoje jo pamatyta ir prifotografuota, pagalvojau, tad visada norėjosi jį pakalbinti, kaip Lietuva atrodo užsieniečio akimis. Ėmusi ieškoti galimybių susiekti, atradau, kad Timas kuria interneto svetainę Say labas ir Lietuvoje ne šiaip keliavo, o gyveno dvejus metus. Kaip, kas ir kodėl – skaitykite toliau.

Spain - Camino 2.JPG
Timas Camino de Santiago kelyje

Seku tave tinkle „Instagram“ (Timmytrips) ir pastebėjau, kad esi aistringas keliautojas – keliavai po Baltijos šalis, Prancūziją, ėjai piligriminiu Camino de Santiago keliu Ispanijoje… Kiek šalių esi apkeliavęs?

Iš tikrųjų, niekada apie tai negalvojau – gal 19. Keliaudamas sutikau daugybę žmonių, kurie apkeliavę daugiau nei aš. Kai kurie net turi tokį tikslą – iki mirties aplankyti visas pasaulio šalis. Bet aš taip keliauti nenorėčiau. Keliavimą laikau būdu sutikti naujų žmonių, rasti naujų draugų ir pamatyti, kaip šioje didelėje žydroje planetoje, kurią vadiname Žeme, gyvena kiti žmonės.

Silute
Šilutė

Kokie tavo ryšiai su Lietuva, kaip kilo idėja aplankyti mūsų šalį?

Ilga istorija. Kurį laiką gyvenau Londone, ten sutikau Solveigą, kuri papasakojo man apie Lietuvos istoriją, kultūrą, padavimus. Buvau sužavėtas! Tuo metu apie Lietuvą ir kitas Baltijos šalis beveik nieko nežinojau, tad pradėjau daugiau apie tai skaityti. Taip atradau nedidelę šalį, turinčią nuostabių pasakojimų ir fantastiškų tradicijų. Gimiau Pietų Afrikoje, ir pas mus tikima – jei su žmogumi kalbi kalba, kurią jis supranta, tai pasiekia jo protą, bet jei su juo kalbi jo kalba, tai pasiekia jo širdį. Taip nusprendžiau mokytis lietuvių kalbos, kad geriau suprasčiau Lietuvą ir lietuvius. Tuo metu nesupratau, kur lendu. Taigi persikėliau į Lietuvą, kad pasinerčiau į visus lietuviškus dalykus. Tai labai padėjo mokantis kalbos, taip pat susiradau gerų draugų, kurių labai labai ilgiuosi.

Klaipeda
Klaipėda

Lietuvoje lankeisi daug kur (net aš, tikra lietuvė, nebuvau tokiuose miestuose kaip Tauragė ar Telšiai!), kas labiausiai patiko? Ar yra tokių vietų, į kurias norėtum sugrįžti? Ką Lietuvoje rekomenduotum aplankyti kitiems?

Labiausiai Lietuvoje man patiko visi maži kaimai ir miestukai, kuriuos pamatyti galimybę turi nedaug turistų. Labai patiko gamta, miškai ir ežerai. Taip pat čia patiko VISI metų laikai, visi lig vieno yra gražūs.

Labai patiko, kad vasarą visi visada važiuoja prie kokio nors ežero. Taip pat patiko sniegas, mes Afrikoje jo daug neturim (šypsosi). Nelengva išsirinkti Lietuvoje labiausiai patikusią vietą, bet vienos mėgstamiausių būtų miškai prie Vilkyškių, Nida (privaloma aplankyti bet kuriam keliautojui), Kauno senamiestis – galėčiau kiekvieną savaitgalį vaikščioti tomis gatvelėmis ir vis rasti, kas patiktų. Ventės ragas ir Šilutė – nuostabios nedidelės vietovės, kurias taip pat mielai dar kartą aplankyčiau.

Old Town - Kaunas
Kaunas

Neoriginalus klausimas, bet… kaip tau mūsų tradiciniu laikomas maistas (cepelinai, kugelis, šaltibarščiai)?

Maistas… Nuo ko pradėti? Mano santykiai su lietuvišku maistu paremti ir meile, ir neapykanta. Man labai patiko kugelis – ne kartą eidamas Camino apie jį galvojau, ir dabar neatsisakyčiau. Taip pat turiu nesveiką priklausomybę sūreliams (šypsosi). Ištisai galėčiau juos valgyti, bet tik „Vilkyškių“. Prisimenu, kai pirmą kartą valgiau cepelinus. Jaučiausi, lyg būčiau suvalgęs plytą – kone dvi dienas jaučiausi apsunkęs. Jie visai skanūs, tik man per daug bulvių. Na, o šaltibarščiai nelabai – kai sužinojau, kad jie gaminami iš surūgusio pieno, tiesiog negalėjau jų valgyti (juokiasi).

O ar yra kitų dalykų, kurie Lietuvoje tau nepatiko? Ar galėtum pasakyti, kad Lietuva yra draugiška turistams ir užsieniečiams apskritai? Ar keliaudamas po Lietuvą patyrei kokių nepatogumų?

Labai sunkus klausimas. Apskritai, jei esi turistas, sakyčiau TAIP, Lietuva tikrai draugiška keliautojams, jei kalbame apie didžiuosius miestus. Ar Lietuva draugiška užsieniečiams? Ir taip, ir ne. Jei esi turistas, lietuviai tave šiltai ir draugiškai priima, ypač jaunoji karta, gražiai šnekanti angliškai. Jeigu esi užsienietis ir gyveni Lietuvoje, patiri ir gerų, ir blogų dalykų. Žinoma, visur yra savų problemų, nesvarbu, kur gyveni, bet Lietuvoje mane trikdė susiraukę žmonės ir biurokratija. Taip pat labai nemėgdavau apsipirkinėti maisto parduotuvėse – Lietuvoje čia tiesiog svyra rankos, tai baisiausia ir labiausiai stresą kelianti patirtis! Ta akimirka, kai turi būti pasiruošęs… Rimtai, vos kasininkė ima skenuoti tavo prekes, turi labai mažai laiko, kol ji paprašys susimokėti ir pažiūrės tuo velnišku žvilgsniu. Ir paprastai tavo prekėms nėra vietos, tad jei greit nesusidėsi jų į maišą ar krepšį – tau nepasisekė. Kasininkės dirba greičiau, nei spėji sumirksėti. O kad būtų dar blogiau, žmonės už tavęs irgi ims žvilgčioti ar net stumti, kad paskubėtum. Kaip man tai nepatiko!

Kaunas
Kaunas

Drauge su Solveiga kuriate svetainę Say labas, kur rašote apie Lietuvą ir skatinate mokytis lietuvių kalbos. Kokia mūsų kalba atrodo užsieniečiui – ar ją sunku mokytis? Ar gerai moki lietuvių?

Myliu lietuvių kalbą! Tai viena gražiausių ir unikaliausių mano kada nors girdėtų kalbų. Kartais tyčia eidavau į kavinukes klausytis žmonių pokalbių, kad vien ją išgirsčiau. O kai supranti, ką žmonės kalba – dar geriau. Tarsi miške čiulbėtų paukščiai… Man jos skambesys labai patinka.

Keliautojams labai rekomenduoju bent šiek tiek pasimokyti lietuvių, nes tai puikus būdas užmegzti pokalbį, ir lietuviams patinka, kai užsieniečiai stengiasi kalbėti lietuviškai. Ar mokytis sunku? TAIP! Ar įmanoma išmokti? TAIP, išmokau pakankamai, kad išgyvenčiau, ir Lietuvoje gyvenau dvejus metus. Tai buvo viena naudingiausių patirčių. Ar mano lietuvių kalba gera? Sugebėdavau palaikyti pokalbį ir suprasti, apie ką kalbama, tad sakyčiau, kad esu pažengęs vartotojas. Žinau, kad daug žmonių, ypač rusų, net nesistengia mokytis lietuvių, tad didžiuojuosi savimi, kad jos pramokau. Dabar imu primiršti, tad reikėtų daugiau praktikos (šypsosi).

Latvia
Latvija

Ką tau apskritai reiškia keliavimas, ką jis tau duoda? Kas traukia keliauti?

Man atrodo, kad nuo vaikystės mane traukė kitos kultūros ir žmonės. Visada jaučiau, tarsi kažko ieškočiau, ir keliavimas, manau, yra būdas tą kažką rasti, rasti save ir mėgautis gyvenimu. Sutikau nuostabių žmonių, turiu nepakartojamų prisiminimų, išmokau, kad visi esame skirtingi. Mes nevienodi, bet iš esmės visi jaučiame meilę ir gerumą. Keliaudamas supranti, koks mažas esi ir kad gyvenimo teturi vieną gurkšnį. Man patinka atsibusti ryte nežinant, kas nutiks, ką sutiksiu, kur atsidursiu. Gyvenimas yra dovana ir man nesinori jos iššvaistyti. Juk nežinai, kas tavęs laukia. Keliaudamas išmoksti priimti pasaulį tokį, koks jis yra, ir kiekvieną dieną padaryti vertą gyventi.

Spain - Camino
Ispanija

Gyveni Pietų Afrikoje. Ar įmanoma palyginti keliavimo būdus ir galimybes tavo šalyje ir Lietuvoje arba apskritai Europoje?

Europa ir Afrika yra labai skirtingos, jei kalbame apie keliavimą. Europoje nuostabi infrastruktūra, tad keliauti lengva. Deja, Pietų Afrikoje beveik neįmanoma pamatyti šalies neturint automobilio.

Sevilla Spain
Ispanija

Kur ateityje labiausiai norėtum nukeliauti?

Azija! Labai norėčiau į Aziją, itin žavi Japonija. Kodėl? Viskas ten taip futuristiška, tarsi kitame pasaulyje. Man taip pat patinka rytų kultūros ir jų ryšys su dvasingumu. Ten yra daug ką pamatyti ir išmokti.

O ar turi planų grįžti į Lietuvą?

TAIP, tikiuosi grįžti šią vasarą dėl festivalių. Taip pat mielai pagyvenčiau Vilniuje ir pasižvalgyčiau toje Lietuvos pusėje, nes pirma gyvenau tik Kaune ir save laikiau kauniečiu. Būtų faina pamatyti, koks gyvenimas verda Vilniuje.

Vilnius

Daugiau Timo nuotykių: Timmytrips ir Say labas.

Originalus interviu (angliškai) čia.

1 mintis apie “Tim Webster: „Keliaudamas išmoksti priimti pasaulį tokį, koks jis yra, ir kiekvieną dieną padaryti vertą gyventi“

  1. Atgalinė nuoroda: IN ENGLISH! Tim Webster: Traveling makes you learn to take life as it comes at you… and to make each day count – Mažieji nuotykiai

Parašyk komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s